Jak szybko spłacić kredyty?

Jak szybko spłacić kredyty?

 Zaciągnięcie kredytu jest czasem nieuniknione. Zdecydowana większość osób, które chcą posiadać własne mieszkanie, kupuje je na kredyt. Zdarzają się również sytuacje, w których dodatkowa gotówka, która jest potrzebna, nie ma nic wspólnego z zakupem nieruchomości. Pieniądze przydają się na remont, zakup samochodu, wyjazd na wakacje, czy w celu zrealizowania jakiejś inwestycji. Pożyczanie pieniędzy od instytucji, które się tym zajmują, jest zupełnie normalne. Można nawet powiedzieć, że gdyby nie to, niewielu ludzi byłoby stać na realizowanie własnych planów. Od lat pożyczamy coraz więcej, nie tylko od banków, ale również innych instytucji, które działają w branży finansowej.

Problem ze spłatą kredytu

W pożyczaniu nie ma nic złego, jednak trzeba pamiętać o tym, by – jak we wszystkim – zachować umiar i zdrowy rozsądek. Bardzo miło jest, gdy pieniądze wpływają na nasze konto i możemy z ich pomocą realizować konkretne zamiary, jednak kilka tygodni później przypada termin spłaty rat za zaciągnięte zobowiązanie. To ważne, by domowym budżetem dysponować tak, aby rata co miesiąc została zapłacona. Ważne jest również to, by nie przesadzić z ilością zaciągniętych zobowiązań, ponieważ może to spiętrzyć problemy i doprowadzić do spirali długów, w której rata spłacana jest kolejnym kredytem.

Każdy, kto zaciągnął zobowiązanie w postaci kredytu, prędzej czy później zastanawia się jak go szybko spłacić. W zależności od tego, jak dużo mamy zobowiązań i czy są regularnie spłacane, jest kilka możliwości, dzięki którym szybciej pozbędziemy się zadłużenia. Jak szybko spłacić kredyty?

Oto pięć wskazówek, dzięki którym będzie to możliwe:

  1. Wielokrotność raty. To pomysł głównie dla tych, którzy nie mają problemów ze spłatą zobowiązań, raty regulują w terminie i mają środki na to, by kredyt nadpłacać. Wystarczy każdą ratę płacić w wyższej kwocie niż umówiona wcześniej z bankiem. Przy płaceniu podwójnej wysokości raty skrócimy okres kredytowania aż o połowę. Trzeba również pamiętać o tym, że większość banków wymaga złożenia dyspozycji wcześniejszej spłaty kredytu. Dlatego nigdy nie przelewajmy pieniędzy w wyższej kwocie bez poinformowania banku, że chcemy, by zostały uznane jako wcześniejsza spłata kapitału kredytu. W przypadku nadpłacania zobowiązania większość instytucji finansowych oferuje dwie możliwości: skrócenie okresu kredytowania lub zmniejszenie miesięcznej raty. Niestety to drugie rozwiązanie w żaden sposób nie przyspieszy spłaty całości kredytu. Jeśli chcemy uwolnić się od zobowiązania jak najszybciej – zawsze wybieramy opcję skrócenia okresu kredytowania.
  2. Konsolidacja kredytów. Rozwiązanie dla osób, które posiadają więcej niż jedno zobowiązanie. Większość instytucji finansowych ma w swojej ofercie produkt, który łączy wszystkie zobowiązania w jedno. Dzięki temu nie musimy płacić kilku miesięcznych rat, ponieważ konsolidujemy wszystkie zobowiązania. Ma to ogromną zaletę – możemy wówczas poszukać takiej oferty, dzięki której będziemy mieć obniżone oprocentowanie zobowiązań. Spłacając mniej odsetek, szybciej pozbędziemy się zadłużenia. Przy konsolidowaniu zobowiązań warto jednak wszystko dokładnie sprawdzić i policzyć – jeśli bank pobierze dodatkową prowizję, dołączy obowiązkowe ubezpieczenie kredytu lub inne ukryte koszty, nasza konsolidacja może okazać się droższa. Koniecznie należy wszystko policzyć!
  3. Dedykowana jest tym osobom, które mają problemy z płatnościami, raty są zbyt dużym obciążeniem i przez to tworzą się zaległości, z którymi ciężko sobie poradzić. Jak najszybciej należy się wówczas zgłosić do banku i zadeklarować chęć polubownej spłaty. Zostanie zaproponowana ugoda, dzięki której zobowiązanie zostanie rozłożone na niższe raty.
  4. Rezygnacja z dodatkowych opłat. Warto przyjrzeć się swoim umowom kredytowym i ocenić, na jakie dodatkowe opłaty jesteśmy narażeni podczas spłaty zobowiązań. Często dotyczą one dodatkowych ubezpieczeń lub konieczności prowadzenia konta, z którego nawet nie korzystamy. Rezygnacja z tych dodatków – o ile jest możliwa – obniży miesięczne koszty i da możliwość szybszego spłacenia kredytu.
  5. Wykorzystanie nadwyżek finansowych. Warto przetestować taką opcję, choćby przez jeden miesiąc. Jeśli tylko w naszym budżecie pojawi się dodatkowa gotówka – premia od pracodawcy, dodatki do pensji, urodzinowy prezent – można jej część lub całość poświęcić na spłatę nadprogramowej raty. Częste przelewanie środków w ten sposób stanowczo przybliży nas do końca zobowiązania i szybciej od niego uwolni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *