Jaki biznes otworzyć? 5 pytań, dzięki którym wybór będzie łatwiejszy.

Jaki biznes otworzyć? 5 pytań, dzięki którym wybór będzie łatwiejszy.

Własna firma

Żyjemy w społeczeństwie, które coraz chętniej i częściej zmienia pracę. O ile minione półwiecze charakteryzowało się tym, że ludzie w jednym zakładzie pracowali od początku swojej zawodowej drogi do emerytury, o tyle obecnie pracę zmieniamy średnio co pięć lat. Rynek pracy wciąż się rozwija, powstają nowe firmy, Europa Środkowa staje się dobrym miejscem na inwestycje zagranicznych potentatów. W dodatku chętnie się uczymy, coraz więcej osób chce poszerzać swoje kompetencje w celu znalezienia lepszej pracy. Nie dla wszystkich jednak praca na etacie jest zaspokojeniem ambicji i aspiracji. Wiąże się z tym, że mamy nad sobą przełożonego, który kontroluje nasze poczynania i rozlicza nas z nich. Często to właśnie nieporozumienia z szefem lub innymi pracownikami powodują, że nie jesteśmy zadowoleni z naszego miejsca pracy. Czasem to również wynagrodzenie – dążymy do tego, by było jak najwyższe, ale jeśli system wynagrodzeń, ustalony przez pracodawcę jest sztywny, to jak przebić szklany sufit? Dodatkowo przy zatrudnieniu na etacie nie do końca możemy decydować o swoim czasie. Pracujemy według określonych grafików, harmonogramów urlopowych i zapotrzebowania pracodawcy.

Wymienione wyżej powody często są przyczyną zostawienia etatowej pracy na rzecz założenia własnej działalności gospodarczej. Niektórzy mają od dawna plany i marzenia związane z własną firmą, wystarczy za nimi podążać. Inni jednak nie mają pomysłu na to, co chcieliby robić, dlatego pojawia się wówczas pytanie: jaki biznes otworzyć? Wbrew pozorom, nie jest ono trudne, wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka dodatkowych pytań, a ułatwi nam to wybór życiowej drogi zawodowej i branży, w której chcielibyśmy działać.

Jeżeli chcesz otworzyć własny biznes, odpowiedź sobie na te pytania:

  1. Czy masz pasję? Wiele potężnych firm powstało właśnie dlatego, że ich przywódcy realizowali swoje pasje. Dzięki temu mamy Facebooka, iPhone’y czy sklepy IKEA. Jeden z polskich psychologów określa pasję jako przyczynę sukcesu w działaniu, mawiając: „Pasja rodzi profesjonalizm, profesjonalizm daje jakość, a jakoś to luksus, w dzisiejszych czasach szczególnie”. To bardzo ważne, by nie iść drogą, która nas nie interesuje i nie cieszy. Z pracy na etacie rezygnujemy właśnie dlatego, by stworzyć szczęśliwe życie zawodowe.
  2. Jaka skala cię interesuje? Nie wszyscy marzą o ogólnoświatowym zasięgu i stworzeniu potęgi, którą będzie znać większość ludzi na ziemi. Pamiętaj, że cieszyć może zarówno ogromny biznes, jak i niewielka działalność, w której możemy się realizować. Kochając gotowanie, możesz otworzyć restaurację lub ich sieć, kochając sport, możesz zostać trenerem personalnym lub otworzyć wielki klub sportowy. Zdecyduj, jaka skala będzie dla ciebie satysfakcjonująca. Od tego będzie zależało to, jak będą wyglądały wszystkie działania, mające na celu założenie firmy.
  3. Gdzie chcesz działać? Czasem to właśnie miejsce decyduje o tym, jaki biznes będzie najlepszy. Warto szukać niszy i czegoś, co znajdzie odbiorców. Jeśli w twoim regionie dookoła są jedynie góry i lasy – powodzeniem z pewnością nie będzie się cieszył sklep z artykułami do nurkowania. Pamiętaj jednak, że dzisiejsze czasy oferują możliwość dotarcia do wielu odbiorców za pomocą Internetu. Jeśli na pytanie: „gdzie chcesz działać?”, odpowiadasz: „w Internecie”, twoje możliwości dotyczące liczby odbiorców są w zasadzie nieograniczone.
  4. Na czym się znasz? Jeżeli marzy ci się założenie własnej firmy, pomyśl o swoim wykształceniu i o tym, jak może ono wpłynąć na twój przyszły biznes. Następnie o swoim dotychczasowym doświadczeniu zawodowym – może to ono podpowie ci, co chcesz robić? Zaplecze wiedzy i doświadczenia jest szalenie ważne na początku. Jeśli je posiadamy, zaoszczędzimy mnóstwo czasu.
  5. Ile czasu chcesz poświecić na budowę i rozwój firmy? Od odpowiedzi na to pytanie bardzo wiele zależy. Głównie dlatego, że nie każdy ma możliwości rozwijania firmy przez długie miesiące bez konieczności zarabiania pieniędzy. Jeśli zwalniamy się z pracy, to najczęściej chcemy zarabiać od razu, by nie stracić płynności finansowej. Warto dokładnie przemyśleć, jakie jest nasze zaplecze finansowe i jak długo możemy pozostawać bez regularnego wpływu środków na nasze konto. Jeśli mamy sporo oszczędności – możemy budować firmę przez dłuższy czas. Jeśli potrzebujemy środków od razu, warto zacząć od czegoś mniejszego i sukcesywnie swój pomysł rozwijać, ale tak, by mieć dostęp do – być może mniejszych – ale wcześniejszych przychodów.

Jeśli dokładnie rozważymy odpowiedzi na powyższe pytania, z pewnością zrodzi się w głowie kilka pomysłów. Warto je również połączyć z działaniami równoległymi, na przykład zorientować się, jaki są dostępne środki z Unii Europejskiej dla biznesu i urzędów w Polsce na założenie i rozwój działalności o profilu, który wybraliśmy. Najważniejsze jest jednak, by zacząć działać. Odsuwanie w czasie realizacji swoich marzeń o własnej firmie nie jest dobrym pomysłem. Wystarczy zrobić pierwszy krok!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *